خانه / اخبار / شهرداری‌ها به ساختمان‌های فاقد مبحث ۱۹ مجوز پایان کار ندهند

شهرداری‌ها به ساختمان‌های فاقد مبحث ۱۹ مجوز پایان کار ندهند

رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور:

شهرداری‌ها به ساختمان‌های فاقد مبحث ۱۹ مجوز پایان کار ندهند

رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور از شهرداری‌ها خواست براساس قانون عمل کرده و به ساختمان‌های فاقد مبحث ۱۹ (مربوط به نحوه استفاده از انرژی) مجوز پایان کار ندهند.

اکبر ترکان روز پنجشنبه در همایش حامیان محیط زیست اظهار کرد: مبحث ۱۹ چندین سال است که تصویب شده و سازندگان ساختمان ها مکلف به اجرای آن هستند اما در ساختمان ها این مبحث رعایت نمی شود.

وی گفت: نتیجه صدور مجوز به ساختمان های فاقد مبحث ۱۹ مصرف بیش از حد انرژی و تولید کربن است. براساس مبحث ۱۹ دیوارها، سقف و کف ساختمان ها باید عایق بندی و پنجره ها دوجداره شوند که در صورت رعایت این اصول مصرف انرژی تا یک سوم کاهش می یابد.

مشاور رئیس جمهوری افزود: در سال ۱۳۹۳ در تهران ۱۷۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی مصرف شده که از این میزان ۶۰ میلیارد مترمکعب در بخش خانگی و تجاری و مابقی در نیروگاه ها، پتروشیمی ها و صنایع استفاده شده است.

ترکان اظهار کرد: تهران دارای پنج ماه سرد و هفت ماه گرم است که در ماه های سرد روزانه ۸۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می شود، اما در سال ۱۳۹۳ این میزان مصرف به ۹۹ میلیون مترمکعب رسید.

وی ادامه داد: در بخش حمل و نقل روزانه ۲۵ میلیون لیتر فرآورده نفتی شامل بنزین و گازوئیل مصرف می شود که معادل ۲۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی است.

به گفته ترکان، یک مترکعب گاز طبیعی از نظر ارزش حرارتی معادل یک لیتر فرآورده نفتی است در نتیجه گاز ناشی از مصرف خانگی سه برابر مصرف انرژی در حمل و نقل است.

وی اظهار کرد: هر یک واحد کربن به یک واحد دی اکسید کربن تبدیل می شود؛ این میزان گاز کربن در بالای شهری مانند تهران جمع می شود و پوششی ایجاد می کند که با تابش خورشید گرم و در نتیجه پدیده وارونگی دما رخ می دهد.

ترکان با تاکید بر اینکه مصرف انرژی در کشور از جمله کلان شهری مانند تهران باید کاهش یابد، گفت: مصرف انرژی در یک مترمربع ساختمان در ایران ۵۰۰ کیلووات است درحالی که کشورهای اروپایی در تلاش هستند میزان در یک مترمربع ساختمان را به ۵۰ کیلووات در ساعت برسانند. بنابراین باید مصرف منطقی شود که رسیدن به آن تنها با کاهش مصرف انرژی امکان پذیر است.

منبع : سایت صماء